Danie przygotowywane było najczęściej ze śliwek, wiśni lub jagód leśnych. Ze względu na sezonowość tych owoców serwowano je latem i wczesną jesienią.

W niektórych domach bryje robiono z pieczek, czyli suszu z jabłek, gruszek i śliwek. Serwowana była na ciepło lub na zimno.

Dla części z nas zupa owocowa to zapomniany smak dzieciństwa. Poddawano ja z nuglami, ajlaufym, buchtami, czornymi kluskami, ziemniakami lub śliszkami z przibronoconym masłym i posute cukrym.

Bryja ze śliwek - przepis

Składniki: 1,5 kg śliwek węgierek, 2 l wody, 200 ml śmietany 18%, 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka soli, ok. 1 płaska łyżka mąki (w zależności od upodobań)

Sposób przygotowania:
Śliwki myjemy, kroimy w połówki i wyjmujemy pestki, zostawiając kilka sztuk do gotowania, dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku. Owoce z kilkoma pestkami przekładamy do garnka, wlewamy wodę, dodajemy sól i cukier. Gotujemy ok. 20-30 min. Wyjmujemy pestki. Śmietanę mieszamy z mąką, hartujemy gorącym płynem i dodajemy do zupy. Gotujemy jeszcze chwilkę na lekkim ogniu. Zupę serwujemy na ciepło lub zimno, z dowolnym rodzajem makaronu, lanymi kluskami, kluskami na parze lub ziemniakami.

Jak narychtować?
Wyngierki muszymy najprzód umyć i powyciepywać pecki. Pora pecek idzie zostawić, bo dowajom fajnom arome i szmak. Przekłodowmy śliwki do gorka, zalywomy wodom, dociepujymy cuker, sól i warzymy kole pół godziny. Łowiymy i wyciepujymy pecki, coby se kiery zymba nie złomoł. Śmietonka rozmiyszujymy rogolkom z monkom i troszkom wrzawej zupy. Wlywomy do zupy i warzymy jeszcze pora chwil. Do bryji nojlepij szmakujom buchty, nugle, ajlauf abo ziymioki. Idzie jom jeś na zimno abo ciepło.

Więcej przepisów:

Twarda marmolada śliwkowa
Marmelada ze śliwek
Ciasto z pozimkami i borówkami

Kompot z pieczek
Śliszki